Stowarzyszenie Wincentego z Kielczy

Stowarzyszenie “Wincentego z Kielczy”

(Zarząd, Statut, Cele działania, Nasze projekty)

Adres siedziby: Zabytkowa Chata, ul. Dobrego Pasterza, 47-126 Kielcza, Polska,
Kontakt:
E-mail:
KRS: 0000274028,
NIP: 7561911613,
REGON: 160118602,
Forma prawna: Stowarzyszenie,
Data rejestracji: 9 lutego 2007 r.

 

Stowarzyszenie powstało z inicjatywy grupy mieszkańców w swych szeregach skupia liderów wszystkich organizacji, grup działania i grup parafialnych działających w naszej wsi (Członkami Stowarzyszenia między innymi są: Lider i członkowie Grupy “Odnowy Wsi”, Przewodniczący DFK Koło Mniejszości Niemieckiej w Kielczy, Sołtys wsi Kielcza, Proboszcz Parafii Św. Bartłomieja w Kielczy, Dyrektor Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Kielczy, Nadleśniczy Lasów Państwowych w Zawadzkiem, Przewodniczący Związku Gołębiarzy – koło w Kielczy, Prezes LZS Kielcza, Prezes OSP Kielcza, Przewodniczący Rady Powiatu Strzelce Opolskie, Członkowie Orkiestry Parafialnej, Przewodniczący Rady Parafialnej, Przewodnicząca koła Caritas, Członkowie zespołu piłkarskiego “Oldboy”, liderzy grup: Wspólnoty Lektorów i Róż Różańcowych itd.).
Siedzibą Stowarzyszenia jest “Zabytkowa Chata” z początku XIX w. Jest to najstarszy budynek na terenie gminy Zawadzkie zapisany w rejestrze zabytków. Jej budowa związana jest z działalnością ks. Franciszka Heisiga. Przebywał on w Kielczy od 1786 do 1840 r. Za zarobione pieniądze wybudował niedaleko koło kościoła w Kielczy chatę. Według niektórych przekazów wynika, że była w niej szkoła wiejska. Do tej pory w „Zabytkowej Chacie” odbywają się różnego rodzaju spotkania mieszkańców, organizowane są spotkania w ramach “Dni Seniora”, “Dnia Matki” , wystawy związane z Festiwalem “Gaude Mater Polonia Wincenty z Kielczy in memoriam”. Jest również zorganizowana część muzealna dotycząca opolskiej wsi, jak również część biblioteczna, w zbiorze, której znajdują się m. innymi książki i publikacje w języku niemieckim.
W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się zabytkowy kościół w stylu barokowym powstały na planie krzyża oraz cmentarz, na którym spoczywają prochy znanego działacza, posła polskiego do parlamentu pruskiego ks. Józefa Wajdy.

Dojazd do wsi zapewnia kolej PKP na trasie Opole – Kielcza, PKS na trasie Strzelce Opolskie – Kielcza.