Dzień Sołtysa

Z okazji Dnia Sołtysa pragniemy złożyć serdeczne życzenia wszystkim pełniącym tę zaszczytną funkcję, a w szczególności naszemu drogiemu Sołtysowi Kielczy Jankowi Czanguleit oraz Jerzemu Stasz Sołtysowi Żędowic oraz całej Radzie Sołeckiej. Życzymy Wam wszelkiej pomyślności, nieustającego zdrowia i radości płynącej z pełnienia Waszej odpowiedzialnej roli. Niech Wasza praca na rzecz społeczności przynosi nie tylko wymierne efekty, ale również satysfakcję oraz wdzięczność mieszkańców. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie, oddanie oraz poświęcenie, które sprawiają, że nasza gmina rozwija się i kwitnie. Wspólnie tworzymy lepsze jutro dla nas wszystkich.

Redakcja Oficjalnej Strony Kielczy https://www.kielcza.pl

Życzenia z okazji Dnia Kobiet

Drogie Panie, z okazji Waszego Święta pragniemy Wam złożyć najserdeczniejsze życzenia. Dziękujemy Wam za Waszą siłę, mądrość i delikatność, które codziennie dodają blasku naszemu światu. Niech każdy dzień Waszego życia będzie pełen radości, spełnienia i sukcesów. Życzymy Wam, abyście zawsze miały odwagę realizować swoje marzenia i być dumne z tego, kim jesteście. Dziękujemy Wam za Waszą niezwykłość i wpływ, jaki macie na nasze życie. Wszystkiego najlepszego z okazji nie tylko w Dniu Kobiet!

Redakcja Oficjalnej Strony Kielczy – www.kielcza.pl

 

Wybory Samorządowe 2024 – ile kart otrzymamy i jak głosować

Jak już wspominaliśmy pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia, a druga tura, gdy pierwsza nie przyniesie rozstrzygnięcia 21 kwietnia 2024 r. Mieszkańcy posiadający prawo wyborcze, otrzymają 3 lub 4 karty do głosowania, w drugiej turze natomiast już tylko jedną. W gminie Zawadzkie otrzymamy 4 karty w pierwszej turze a w przypadku drugiej tylko 1 kartę.

Dlaczego aż tyle kart?

Jak wspominaliśmy powyżej w gminie Zawadzkie w pierwszej turze wyborów samorządowych większość mieszkańców uprawnionych do głosowania otrzyma cztery karty do głosowania, zawierające listę:

1) kandydatów do rady gminy;

2) kandydatów do rady powiatu;

3) kandydatów do sejmiku województwa;

4) kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Mieszkańcy, miast na prawach powiatu,  u nas takiej sytuacji w powiecie nie będzie, otrzymają 3 karty bez tej z listą do rady powiatu, ponieważ miasta na prawach powiatu realizują zadania zarówno gmin, jak i powiatów, dlatego wybiera się jedynie członków rady miasta.

Kiedy odbędzie się druga tura i ile wówczas wydawanych będzie kart do głosowania?

Druga tura odbędzie się wówczas tylko w tych gminach i miastach, w których żaden z kandydatów na wójta/burmistrza/prezydenta, a w gminie Zawadzkie jest aż 4 kandydatów nie uzyskał ponad 50 proc. głosów poparcia. W takiej sytuacji do drugiej tury przejdzie dwóch kandydatów, którzy w pierwszej uzbierali tych głosów najwięcej. Wówczas 21 kwietnia mieszkańcy otrzymają tylko jedną kartę do głosowania, zawierającą dwa nazwiska kandydatów, którzy w pierwszej turze uzyskali najwięcej głosów.

PKW ma jeszcze czas na opublikowanie wzorów kart do głosowania, bo zgodnie z kalendarzem wyborczym ustalonym w Rozporządzeniu nie upłynął jeszcze termin zgłaszania kandydatów (jest na to czas do poniedziałku 4 marca 2024 r. do godz. 16.00). Na dziś w Gminie Zawadzkie zgłoszono 4 kandydatów.

Kiedy głos w wyborach samorządowych będzie ważny?

Nie przychodźmy za późno by nie tworzyły się kolejki przed zamknięciem lokalu wyborczego. W dniu wyborów lokalne wyborcze będą czynne w godzinach 7.00-21.00. Jeśli chodzi o pierwszą turę to zagłosować można tylko na jednego kandydata na każdej z otrzymanych kart. Głos będzie ważny, jeśli w kratce przy nazwisku danego kandydata postawiony zostanie znak „X”.

W sytuacji, gdy na karcie zabraknie przecięcia lub krzyżyki zostaną postawione przy nazwiskach kilku kandydatów, głos zostanie uznany za nieważny. Nastąpi tak również, kiedy postawimy inny znak niż „X” (np. ptaszka czy kółko), albo nie zostawimy go przy żadnym nazwisku.

Gdzie możemy zagłosować? Zagłosować możemy jedynie – w odróżnieniu od wyborów parlamentarnych – tylko w miejscu stałego zamieszkaniaNie trzeba głosować w miejscu zameldowania – jeśli jest ono inne niż miejsce zamieszkania – ale jeśli chce się wziąć udział w wyborach tam, gdzie się mieszka, to należy to wcześniej zgłosić. Dzięki takiemu zgłoszeniu możliwe będzie wprowadzenie odpowiedniej zmiany w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Co w sytuacji, gdy nie ma kandydatów na wójta lub kiedy kandydat jest tylko jeden?

Może dojść do sytuacji, że jest brak zgłoszonych do wyborów kandydatów na wójta. W takiej sytuacji wyboru włodarza dokonuje rada gminy, bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym. W gminie wybierany jest Burmistrz.

Co w sytuacji, gdy kandydat zgłoszony jest tylko jeden kandydat wówczas na karcie do głosowania pojawi się tylko jedno nazwisko, obok którego będą dwa pola – „za” i „przeciw”. Wybrany kandydat musi uzyskać więcej niż połowę głosów „za”.

W przypadku, kiedy głosów „za” zbierze jednak mniej, wyboru wójta dokona rada gminy bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym.

 

Film wyborczy – KWW Mariusza Stachowskiego

Drodzy Wyborcy gminy Zawadzkie, rozpoczymamy kampanię wyborczą. W przyszłej kadencji będziemy pracować na rzecz zdrowia mieszkańców, wspierania rodzin, rozwoju przedsiębiorczości, bezpieczeństwa i ekologii. Zagłosuj na doświadczenie i rozwój.

#wyborysamorzadowe2024 #wyboryzawadzkie #gminazawadzkie
Artur Walkowiak, Agnieszka Jamrozik, Mariusz Stachowski, Firany Beniamin – Jan Czanguleit, Krystyna Wieszczeczyńska, Norbert Czapla , Józef Romberg, Andrzej Pietrusiak, Andrzej Włóczyk, Maria Miszczyk, Martin Kobiołka, Robert Wyrwa, Ewa Waglarz, Ireneusz Ludwig, Jerzy Stasz.

 

Wybory Samorządowe 2024

Zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 2024 r. w sprawie zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast ustanowiony został kalendarz wyborczy zgodnie z którym w dniu 7 kwietnia 2024 odbędzie się głosowanie w lokalach wyborczych które będą czynne od godziny 7:00 do godziny 21:00. Jeśli te głosowanie nie przyniesie rozstrzygnięcia planowana jest druga tura wyborów w dniu 21 kwietnia. Szczegółowy kalendarz wyborczy dostępny jest na stronie: https://wybory.gov.pl/samorzad2024/pl/kalendarz, dla nas istotne, że do dnia 14 marca 2024 r. do godz. 16:00 zarejestrowane Komitety Wyborcze zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

W gminie Zawadzkie o Urząd Burmistrza w najbliższej kadencji ubiegają się 4 osoby. Dotychczasowy Burmistrz Pan Mariusz Stachowski a jego kontrkandydatami będą Panowie Michał Rytel, Marcin Freinik i Adam Saternus.

Pan Mariusz Stachowski ubiega się o czwartą kadencję z przerwą (gdy Urząd Burmistrza pełnił Pan Mieczysław Orgacki). Według niego będzie on zabiegał przy pomocy sprawdzonego zespołu doświadczonych pracowników gminnych i współpracy z rożnymi instytucjami zewnętrznymi by zakończyć rozpoczęte inwestycje tak by gmina po prostu była gminą taką, w której żyje się bardzo dobrze. Jego program wyborczy, cele jakie podejmie w kolejnej kadencji, gdy uzyska Państwa zaufanie w postaci głosów niedługo opublikuje na stronie mswybory.pl. Startuje z KWW Mariusza Stachowskiego

Pan Michał Rytel to lokalny przedsiębiorca, obecny aktywny radny gminy Zawadzkie dzięki m.in. jego zaangażowaniu udało się zrealizować wiele inicjatyw w Zawadzkiem. Startuje z KWW Michała Rytla „Zróbmy to”.

Pan Marcin Freinik swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe zdobył pracując blisko ponad 20 lat jako funkcjonariusz służb mundurowych. W wyborach startuje z KWW „Nasza gmina”.

Pan Adam Saternus to były Kierownik Referatu Dróg Gminnych, Inwestycji i Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miejskiego w Zawadzkiem. W czasie pracy w urzędzie przygotował osobiście wiele spraw jak choćby Termomodernizacji 9 budynków użyteczności publicznej na terenie gminy, remont ulicy 1 Maja, zmiana projektu ulicy 1 Maja i Mickiewicza z kostki brukowej na asfalt, zakończenie pod względem budowlanym gminnego PSZOK-a, rozbudowa placów zabaw dla dzieci i wiele innych.

Zapraszamy Komitety wyborcze do przesłania swoich spotów i plakatów wyborczych z namiarami na wasze komitety, gdzie będzie można zapoznać się szczegółowo z waszym programem wyborczym które opublikujemy jak to już uczyniliśmy w przypadku KWW Mariusza Stachowskiego.

Przed nami wyborcami ponad miesiąc do zdecydowania komu zamierzamy powierzyć „stery” gminy Zawadzkie co wyrazem będzie przez oddanie głosu dnia 7 kwietnia 2024 roku, gdyby to jednak nie przyniosło rozstrzygnięcia kolejna tura wyborów planowana jest na dzień 21 kwietnia. Zachęcamy wszystkim uprawnionych mieszkańców do oddania głosu w wyborach.

Podatek od nieruchomości

Sołtys Kielczy Jan Czangulejt ogłasza, iż w dniach od 21 lutego (środa) do 22 lutego (czwartek) w godz. od 8:00 do 10:00 oraz od 15:00 do 17:00 w Zabytkowej Chacie w Kielczy będą wydawane nakazy zapłaty za Podatek od Nieruchomości za rok 2024 a także będzie możlwość zapłacenia podatku. 

 

Zamiany w przeprowadzeniu przeglądów kominiarskich oraz kontroli pieców

Drogi mieszkańcu, informujemy, że w wyniku wprowadzonych zmian w przepisach prawnych  tj. w ustawie z dnia 16 listopada 2023 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (t.j. Dz.U. 2023 rok poz. 2496) kominiarz po przeprowadzeniu przeglądu przewodów kominowych jest zobowiązany do sporządzenia protokołu elektronicznego. Protokół ten powinien zostać zamieszczany przez kominiarza w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Protokół elektroniczny całkowicie zastąpi dotychczasowy dokument papierowy. Na wniosek mieszkańca kominiarz może wydrukować z sytemu wersję papierową protokołu elektronicznego. Każdy właściciel nieruchomości, który posiada konto założone w CEEB, może również samodzielnie wydrukować ten protokół. Zgłaszając chęć przeprowadzenia przeglądu kominowego, należy przygotować również niżej wymienione dane, które usprawniają przeprowadzenie kontroli, a także są niezbędne do sporządzenia protokołu:

dane ogólne (funkcja budynku, typ budynku, liczba kondygnacji, liczba lokali, kształt budynku, obwód budynku, rok budowy), dane szczegółowe (średnia wysokość kondygnacji ogrzewanych, grubość ocieplenia podłogi na gruncie lub stropu nad garażem lub piwnicą, grubość ocieplenia dachu, grubość ocieplenia stropodachu, strop nad piwnicą lub garażem, stan instalacji CO, stopień ocieplenia ścian zewnętrznych, grubość ocieplenia ścian zewnętrznych), termomodernizacja (dane o stolarce okiennej  i stolarce drzwiowej), źródła ciepła budynku (rodzaj źródła i charakter produkowanego ciepła), dodatkowe źródło ciepła np. gazowy podgrzewacz wody (rodzaj, moc, charakter produkowanego ciepła, planowana wymiana, rodzaj paliwa, roczne zużycie paliwa dla danego źródła ciepła). Jeżeli w budynku jest wydzielony lokal mieszkalny wówczas należy także przygotować następujące dane: numer/oznaczenie lokalu, powierzchnia pomieszczeń ogrzewanych, średnia temperatura pomieszczeń ogrzewanych w sezonie grzewczym, liczba mieszkańców korzystających z CWU, funkcja lokalu, liczba mieszkańców, czy lokal podłączony jest do wspólnego źródła ciepła.

W wyniku wprowadzonych zmian mieszkańcy mogą także zamówić wykonanie bezpłatnej inwentaryzacji budynku przez pracownika Urzędu. Należy to jednak uczynić za pośrednictwem strony internetowej https://zone.gunb.gov.pl lub aplikacji mobilnej ceeb gunb
 

Ponadto w wyniku wprowadzonych zmian mieszkańcy mogą zgłaszać konieczność przeprowadzenia kontroli nieprawidłowego spalania paliw w piecach. Konieczność przeprowadzenia takiej kontroli należy zgłosić za pośrednictwem elektronicznego systemu CEEB.



Dzień Babci i Dziadka

Wszystkim Babciom i Dziadkom z okazji Ich Święta składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności oraz uśmiechu w każdym dniu. Niech to wasze wnuki będą dla Was źródłem nieustannej radości, bezinteresownej miłości oraz powodem do dumy. Bądźcie z nami jak najdłużej aby mogły czerpać z Was mądrość i życiowe doświadczenie.

Jasełka w Szkole

Dnia 7 stycznia o godzinie 16:00 uczniowie szkoły PSP im. Wincentego z Kielczy w Kielczy zaprezentowali zaproszonym gościom przedstawienie „Jasełka”oparte na motywach „Opowieści Wigilijnej” oraz „Małego księcia”. Cechowało się ono bogatą choreografią, dekoracjami oraz strojami występujących. Uczniowie zaprezentowali kolędy, utwory świąteczne w oprawie tanecznej a także wygrywali je na instrumentach i wyśpiewali. Zapraszamy Państwa do obejrzenia filmu z tego wydarzenia. 

Koncert kolęd w wykonaniu Orkiestry Parafialnej z Kielczy oraz Solistów

Dnia 7 stycznia 2023 o godz. 15:00 rozpoczął się uroczysty koncert Orkiestry Parafialnej z Kielczy oraz chętnych Solistów. Orkiestranci zaprezentowali tradycyjne kolędy jak również świąteczne nowoczesne utwory w ciekawych aranżacjach. Soliści wyśpiewali jaki i wygrali kolędy wraz z pastorałkami . Koncert ten to uroczyste podsumowaniem okresu świątecznego. Poniżej film oraz fotorelacja z tego wydarzenia.