Relacja z Zebrania Wiejskiego z dn. 26 września 2024 roku.
Na samym początku Sołtys Kielczy Jan Czanguleit przedstawił sytuację dotyczącą pomocy dla powodzian realizowanej przez Sołectwo ze wspólnymi siłami Caritas i mieszkańców Gminy Zawadzkie. Naświetlił zebranym jak wygląda obecnie sytuacja po przejściu powodzi i jakie są aktualne potrzeby i że szykowany jest transport z najbardziej potrzebnymi obecnie darami: środkami grzybobójczymi, antypleśniowymi a także artykułami malarskimi. Zbiórka organizowana jest do soboty na dary Sołtys oczekuje we Wiejskim Centrum Kultury po uprzednim umówieniu telefonicznym. Transport darów planowany jest na niedzielę. Sołtys był bardzo dumny, że Kielcza się zmobilizowała i w takiej skali udzieliła pomoc mieszkańcom z Białej Nyskiej.
Swoją obecnością zaszczycił mieszkańców Burmistrz Zawadzkiego Michał Rytel. W związku z zaistniałą ostatnio sytuacją związaną z opadami deszczu mieszkańcy pytali o rowy melioracyjne na terenie Kielczy i gminy Zawadzkie czy będzie możliwość ich oczyszczenia i odtworzenia. Burmistrz w tej sprawie zwrócił uwagę, że Zawadzkie boryka się z dość mocno zamulonym Stawem Hutniczym jak i kanałem Hutniczym których taki stan stanowi zagrożenie dla mieszkańców. W miarę możliwości te sprawy będą załatwiane jak i zinwentaryzowane i oczyszczane rowy melioracyjne. Miejsca w których korzyści czerpią mieszkańcy prawdopodobnie będą on musieli być także w to zaangażowani.
Pierwszym punktem zebrania było podjęcie uchwały na wykorzystanie środków wyodrębnionych w ramach Funduszu Sołeckiego w Budżecie Gminy Zawadzkie na 2025 rok. Fundusz Sołecki do wykorzystania na 2025 rok to kwota: 45745,31 zł. Na zebraniu Rady Sołeckiej ustalono o następującym podziale tych środków:
- Kultura 15000,00 – w tym ważne wydarzenie warte wspierania Jarmark Wincentego z Kielczy (impreza cykliczna),
- Różne zakupu 15000,00
- Różne usługi 15745,31
Plany przedstawiają się następująco:
- organizacja Jarmarku Wincentego z Kielczy,
- staną dwa witacze w Kielczy jeden przy wyjeździe na ul. Opolską z Dobrego Pasterza a drugi przy skrzyżowaniu ul. Opolskiej ze Starym Osiedlem,
- utrzymanie zieli i porządku we wsi, będą zakupione kosze i ławki,
- posadzony będzie klomb na skrzyżowaniu ul. Stare Osiedle, Nowowiejskiej i Konopnickiej – teren będzie wstępnie wyrównany i będzie to kolejne miejsce zielone w naszej miejscowości,
- ze środków które pozostały z tego roku będą zmodernizowane klomby posadzone przy Starej Chacie między cmentarzem a Kościołem,
- będzie powrót do tzw. „Spotkań z ludźmi z pasją”, było to ciekawe spotkania z osobami poniekąd zarażającymi swoimi pasjami naszych młodych mieszkańców. Spotkania były organizowane wg pomysłów i zgłoszeń mieszkańców.
Po przedstawieniu planowanych wydatków Sołtys przystąpił do głosowania nad przedstawionym Uchwałą, która została następnie jednogłośnie przyjęta.
Kolejnym punktem zebrania były sprawy bieżące.
Mieszkańcy zgłaszali prośbę o zagospodarowanie po deszczu wód płynących ul. Powstańców – w miejscu tym jest brak spadku, rowu – woda stoi nie spływa, nadmiary wody zalegają w dziurach w okolicy przystanku. Burmistrz wyjaśnił, że problem nie załatwi kolejne łatanie drogi, bo występują nadmiary asfaltu tworzące wzniesienia a zrobienie od podstaw tej drogi wraz z odwodnieniem drogi z przewidzianą studzienką chłonącą na którą trzeba by mieć zezwolenie. Sprawa tu jest rozwojowa i temat będzie załatwiony jak będą przewidziane na ten cel w Budżecie Gminnym środki. Burmistrz następnie wyjaśniał zebranym jak całościowo wygląda sprawa remontu drogi. Jako przykład podał ul. Powstańców w Żędowicach na której remont zaproponowany jest w etapach, bo gdy będą kolejne środki remont był kontynuowany w następnym etapie. W całości chodzi oto by droga była postawiona na nowo a nie łatana.
Drugą sprawą jaką poruszyli zebrani był chodnik przy remizie strażackiej i ośrodku zdrowia a w zasadzie pilna potrzeba jego remontu. To jedyny chodnik we wsi i wymaga on pilnego remontu. Sołtys zaznaczył, że temat jest znany, że to chodnik budowany w latach 50 tych przez mieszkańców, potrzeby na tym terenie to wymiana zarwanych krawężników, i zarwanych chodników, zagęszczenie terenu.
Kolejna sprawa to Oznakowanie we wsi, bo są miejsca we wsi których brak oznakowania sprawia, że kierowcy zwłaszcza samochodów ciężarowych nie potrafią później wycofać, bo błędnej zmianie kierunku jazdy. Burmistrz wyjaśnił, że środki na Oznakowanie zostały już wyczerpane w tym roku i będą przewidziane na ten cel środki w Budżecie w przyszłym 2025 roku. Jak wyjaśnił postawienie jednego znaku to koszt ok. 6-7 tysięcy, tak więc zapewne trzeba będzie wyznaczyć które miejsca będą priorytetowe te najważniejsze które będą zgłoszone.
Dalej mieszkańcy zapytali możliwy remont ulicy Miarki. Jak wyjaśnił Burmistrz droga ta nie jest pełnowymiarowa i konieczne by było zabranie części działek mieszkańców na potrzeby drogi o pełnym wymiarze plus chodnik i wypłata odszkodowań także Lasom Państwowym, bo część terenu to ich własność. Burmistrz zapowiedział, że będzie się starał pozyskać środki na cel remontu uwzględniając obecną sytuację.
Kolejna ulica to ul. Torowa tu potrzeba jest pilnych remontów. W tej sprawie wypowiedział się także Burmistrz, że środki zostały przesunięte na inny cel – na uzbrojenie ul. Stawowej w Zawadzkiem a w szczególności chodziło o inwentaryzację geodezyjną i wybudowana tam będzie przepompownia, aby odsączyć te tereny by przygotować je do sprzedaży, którą trzeba było uzupełnić która jest dofinasowana z „Polskiego Ładu” a więc przerwanie tej inwestycji wiązałoby się z dużymi opłatami. Są to tereny inwestycyjne i pieniądze z późniejszych ich sprzedaży zasilą Budżet i będą przeznaczone na dalsze realizacje gminne.
Ulica Torowa w Kielczy będzie natomiast robiona w pierwszym kwartale 2025 roku, wg Burmistrza będą na ten cel zabezpieczone środki w Budżecie.
Kolejna sprawa, o którą pytali mieszkańcy to możliwość postawienia wiaty przystankowej na ul. Opolskiej obok apteki. Sołtys poinformował, że ze względów bezpieczeństwa nie było tam stosownego miejsca na usytuowanie wiaty przystankowej, tak więc w tym miejscu jej nie będzie, bo wiązałoby się to z wykupieniem terenu.
Padła propozycja by na ulicy Dobrego Pasterza od cmentarza zrobić ze trzy wysepki umożliwiające swobodne wymijanie samochodów tylko dla mieszkańców Kielczy. Sołtys poinformował, że w obecnej sytuacji nie ma takich możliwości gdyż droga jest w granicy działki gminnej a nawet pewne utwardzenia są na prywatnych terenach i nie ma możliwości jej poszerzenia a dodatkowo najsłabszym punktem jest przepust między małym stawem który odprowadza wodę do kanału. Ponad stuletni przepust ma zrobione sklepienie z cegły i on się sypie. Był tam postawiony znak zezwalający przejazd konduktom pogrzebowym i rowerzystom, ale ktoś ukradł ten znak.
Sołtys poinformował, że dróg gminnych Zawadzkie ma ok 13 km, Żędowice 12,6 km a Kielcza ma 21 km to pokazuje skalę naszych potrzeb.
Mieszkańcy zwrócili uwagę na bezpieczeństwo dzieci wracających ze szkoły na ul. Powstańców, gdyż tamtędy mimo znaków nakazujących jechać wolno przejeżdżają dość szybko samochody. Na tym odcinku będzie rozpatrywane zamontowanie progów zwalniających jak powiedział Burmistrz o możliwości montowania między zabudowaniami tych nowoczesnych progów zwalniających.
Poruszona była także sprawa o możliwości wywozu kamienia czy gruzu i papy na składowisko. Jak poinformował Sołtys nasz PSZOK nie przyjmuje tego typu odpadów a najbliższa spółka komunalna która odbiera te odpady do Zakładu Usług Komunalnych w Tworogu. Czysty Region, do którego należymy wskaże przedsiębiorstwo które odbierze od nas odpady. W dobie zagrożeń padła propozycja by użyć tego typu odpady do wzmocnienia wału, jednakże tego typu materiał nie nadaje się na takie prace. Przy silnym naporze wody kamień i gruz będą wypłukane z tych wałów i dojdzie do zalania.
Znów powrócono do drogi gminnej tym razem do ul. Konopnickiej obrywającej się tuż przed mostkiem. Na tym odcinku zwrócono też uwagę na niedozwolonych ruch samochodów ciężarowych przez mostek co grozi jego zarwaniem a dodatkowo zaproponowano ustawienie znaków dopuszczających pierwszeństwa wjazdu na most tylko z jednej strony by nie doszło do kolizji pojazdów bezpośrednio wymijających się na mostku. Burmistrz zapowiedział, że jest zwolennikiem monitoringu miejskiego który by mógłby rozwiązać ten problem, ale tu problemem jest RODO.
Mieszkańcy zapytali o możliwość przywrócenia połączenia kolejowego pasażerskiego na linii kolejowej 144. Burmistrz zapowiedział, że w tej sprawie będzie zabiegał o głosy posłów. Województwo Opolskie wpisało tą linię jako linię strategiczną, ale kwestia jest remontów infrastruktury kolejowej i jej elektryfikacja oraz dostępność szynobusów. Czas pokaże jaki te działania będą miały finał.
Dalej powrócono do kwestii odbioru odpadów przez Czysty Region n PSZOK-u. Burmistrz wspomniał, że przynależność do Czystego Regionu była dyskutowana długo a 2021 roku gmina musiałaby zapłacić 130 tyś kary którą odroczono do 2028 roku za złe segregowanie odpadów natomiast samo przynależenie do Czystego Regionu pozwoliło nam rozłożyć te karę na raty a jeśli będą spełnione wskaźniki dotyczące segregacji odpadów kara te może nam być umorzona. Duży podmiot może te kolejne frakcje odpadów poprzesuwać, łatwiej mu jest dopełnić spełnienie norm dotyczących segregacji odpadów.
W kolejnej kwestii mieszkańcy poruszyli problem odwodnienia ul. Leśnej obok sklepu. Po deszczach zbierają się tam nadmiary wody i brak jest odwodnienia. Potencjalne miejsce, które by mogło te nadmiary wody przyjąć przebiega przez prywatne działki jak wcześniej bywało. Problemem jest także drzewo znajdujące się na tym terenie. Burmistrz zapowiedział, że w tej sprawie będzie próbował dogadać się z właścicielem działki. Jak wynikło w toku dalszej dyskusji problem odwodnienia drogi dotyczy wielu miejsc w Kielczy. Woda spływająca z dróg często zalewa posesje mieszkańców utrudniając wjazd na posesję.
Poruszono także temat związany z siecią energetyczną a mianowicie występujące przepięcia w sieci psujące urządzenia mieszkańców oraz dość częsty wypad jednej z faz sieci trójfazowej. Sołtys zapowiedział, że tej sprawie popyta Tauron o przyczyny i możliwości usunięcia awarii.
Wspomniano także o tym czy by była możliwość montażu lamp na skrzyżowaniu ulicy Opolskiej z Wiosenną a także o parkowaniu na ul. Wiosennej w pasie drogi powiatowej które stwarza zagrożenie dla przejeżdżających z Krupskiego Młyna w porze nocnej.
Na zakończenie raz jeszcze Burmistrz opowiedziało potrzebach powodzian i podziękował wszystkim kielczanom i mieszkańcom gminy Zawadzkie za wsparcie tych osób co utracili niemal cały swój dobytek.