Flaga i pozostałe symbole Sołectwa Kielcza

Wczoraj 2 maja obchodzony był dzień Flagi RP. Flaga Polski to jeden z symboli państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Według ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych jest nią prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie. Wszystko to oczywiście spełnia wymagania heraldyczne zatwierdzone przez Państwową Komisję Heraldyczną która zrzeszona jest w Strukturach Międzynarodowych.

W heraldyce zapisane są wszelkie zasady jak należy budować symbole począwszy od kształtów, proporcji, stosowanych kolorów i ich znaczenia oraz ilości elementów.

Nasza miejscowość także posiada symbole zgodne z zasadami heraldyki. Kielcza zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Zawadzkiem z dn. 10 grudnia 2018 posiada herb, flagę, baner i pieczęć. Poniżej prezentujemy flagę Kielczy a pozostałe symbole znajdą Państwo na stronie: https://www.kielcza.pl/administracja/solectwo/symbole-soleckie/. Zaprezentowane symbole zaprojektował w 2015 roku kielczanin Robert Wyrwa. Wskazówki w przy tworzeniu Herbu udzielili Proboszcz Parafii pw. św. Bartłomieja w Kielczy Jan Wypiór oraz dr sztuk plastycznych Pani Halina Fleger. Końcowy zapis projektów był możliwy dzięki pomocy Pana Roberta Fidury współprowadzącego Serwis Heraldyczny http://herby.manifo.com/ bo ważne było by wszystko spełniało obowiązujące wymagania heraldyczne. Przytoczoną powyżej uchwałę, Statut Sołectwa Kielcza znajdą Państwo na stronie: https://www.kielcza.pl/administracja/solectwo/statut-solectwa-kielcza/.

W herbie Kielczy obecny jest Krzyż Dominikański jako wspomnienie Wincentego z Kielczy, dziejopisarza, muzykologa, twórcy hymnu Gaude Mater Polonia i dominikanina. Nad krzyżem znajduje się Łękawica, którą na swych hełmach nosili rycerze Awdańcy założyciele i właściciele Kielczy. Kolor zielony jest dominujący dlatego że miejscowość otaczają lasy.