Nowi Kielczanie – „Łabędzie nieme”

Nieopodal cmentarza I – Kościoła parafialnego Parafii pw. św. Bartłomieja w Kielczy rozgościła się rodzinka łabędzi niemych. Jest to gatunek po części  ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae), zamieszkujący Eurazję od Wielkiej Brytani i Francji po Pacyfik. Ptak ten nie zimuje w Polsce, jego przylotu można się spodziewać między lutym a majem Odloty tego gatunku odbywają się między wrześniem a grudniem. Miejsca zimowania tego ptaka bliski wschód Europy, środkowa i wschodnia część Azji.

Długość ciała łabędzia niemego sięga od 150 do 170 cm, długość jego skrzydła od 53 do 63 cm co daje dość imponującą rozpiętość skrzydeł w powietrzu pomiędzy 200 a 240 cm. Łabędzie uchodzą za najcięższe ptaki latające, gdyż jego waga sięga blisko 13 kg.

Jeśli chodzi o wielość ciała to samce z reguły są wyraźnie większe od samic. Barwa dorosłych łabędzi jest wyraźnie biała, dziób pomarańczowy z czarnym paznokciem na czubku, u nasady czarna narośl (większa u samców w okresie godowym), nogi także mają czarne. Młode łabędzie te do ok 3-ego roku życia są charakterystycznie szare z szaroczerwonym dziobem i nie mają narośli na dziobie. Ich pisklęta mają szary puch jak „brzydkie kaczątko” z baśni Hansa Christiana Andersena. Występuje też tzw. odmiana polska która ma wybarwienie białe jak również jasnoróżowe cieliste łapy. Pierzą się raz w roku, zrzucając jednocześnie wszystkie lotki i stają się nielotne na ok. 6–8 tygodni. 

Łabędzie są świetnymi pływakami. Płynąc często wyginają szyję, a skrzydła unosi w górę jak żagle. Dorosłe osobniki nie nurkują, choć pisklęta mają tę umiejętność. Na lądzie poruszają się niezdarnie wykonując powolne, kołyszące się ruchy.

Ich pokarm stanowią roślinny, ale z dodatkiem małży, ślimaków i larw owadów. Młode w pierwszych dniach życia odżywiają się zbutwiałą roślinnością, którą zdobywa matka. Pokarm często wydobywany jest wprost z dna zbiornika poprzez zanurzenie całego przodu ciała i uniesienie tylnej części ponad wodę. Dziennie wyrywają do 10 kg zanurzonych roślin wodnych. Nieprawidłowa dieta, na przykład bogata w chleb, może powodować anielskie skrzydło, schorzenie nieuleczalne u dorosłych ptaków, dlatego ważne jest by ich nie dokarmiać. W Polsce ptaki te są objęte ochroną gatunkową.

Źródło: Opracowanie własne wg.: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ab%C4%99d%C5%BA_niemy