Wiatraki widziane z Kielczy

Nieopodal Kielczy znajdują się wiatraki. Te potężne konstrukcje posłużą do ekologicznego wytwarzania energii. Ze względu na dbałość o środowiska naturalne to szczytna inwestycja. To także inwestycja, która ze względu na swe rozmiary wywiera trwały ślad w wyglądzie pobliskiego krajobrazu. Dzięki uprzejmości Pana Janusza Chmielorza publikujemy dwa zdjęcia przedstawiające wiatraki zimą.

Generalnym wykonawcą farmy wiatrowej jest należąca do hiszpańskiej grupy Aldesa firma Aldesa Polska, Budowa jest realizowana dla francuskiego dewelopera Auko Energy. Farma w Wielowsi jest największa budowana dla Akuo Energy farma wiatrowa powstanie w Polsce. Docelowo zainstalowanych zostanie 19 turbin V136-3.45 MW o średnicy łopat wirnika 136 metrów oraz o jednostkowej mocy 3,45 MW, a także jedną turbinę V126-3.45 MW. Sumaryczna moc zespołów 20 turbin wynosi 69 MW.

Budowa farmy wiatrowej Wielowieś powinna się zakończyć w lutym 2021 roku. Roczna produkcja szacowana jest na 193 GWh energii elektrycznej.

W tym miejscu przed przystąpieniem do postawienia wiatraków zainstalowano transformator 115/33 kV, wybudowano także 15 km dróg dojazdowych, przygotowano fundamenty oraz położono w sumie 30 km przewodów elektrycznych. Zamontowany transformator powstał w łódzkich zakładach ZREW, posiada moc znamionową 63 MVA i waży 83 tony. 

Źródło: