Komunikat Diecezji Opolskiej – odwołane wydarzenia
W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju i w nawiązaniu do już podjętych decyzji władz państwowych, informujemy, że zostały odwołane następujące wydarzenia o charakterze ponadparafialnym:
▸ Spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania „Ładowarka” w dniach 13-15 marca br. na Górze św. Anny
▸ 36. Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników Turystycznych na Jasną Górę w dniach 14 – 15 marca 2020 r.
▸ Warsztaty muzyczne «Wrzosola 2020» 21 marca 2020 r. w Opolu-Wrzoskach
▸ Rozgrywki sportowe dla Ministrantów w sobotę 14 marca 2020 r.;
▸ Spektakl «Sprawa Jezusa z Nazaretu» w WMSD w Opolu w dniach 21, 22, 27 i 29 marca 2020 r.
▸ Rekolekcje powołaniowe w WMSD w Opolu dniach 13-15 marca 2020 r.
▸ Wielkopostne spotkania formacyjne Maryjnej Wspólnoty Opiekunek Dziecięctwa Bożego
▸ Wielkopostne spotkania Bractwa św. Józefa do dn. 29 marca 2020 r.
▸ Dzień Skupienia dla Dzieci Maryi i ich Opiekunów w sobotę 28 marca br. w Nysie.
▸ Wydarzenia towarzyszące środowym liturgiom stacyjnym zostają odwołane. Sprawowana w tych dniach będzie jedynie Eucharystia wg zamieszczonego wcześniej programu.
▸ Bierzmowanie dorosłych w katedrze opolskiej, które miało odbyć się w najbliższą sobotę 14 marca o godz. 16.00.
W razie potrzeby opublikujemy w najbliższych dniach kolejny komunikat i wskazania.
Radio Doxa Gość Opolski Nowa Trybuna Opolska NTO TVP3 Opole Radio Opole
Komunikat Burmistrza Zawadzkiego
Dzień Sołtysa 2020
Najserdeczniejsze życzenia w dniu dzisiejszym kierujemy do Sołtysów a w szczególności myślimy tutaj o naszym Sołtysie Panu Janku Czanguleit, któremu z okazji Dnia Sołtysa życzymy dalszych sukcesów w wypełnianiu tej znaczącej dla nas wszystkich funkcji w dbaniu do o wspólny ład naszej urokliwej wsi a także samych sukcesów i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.
Redakcja kielcza.pl
Pielgrzymka na Święty Krzyż i do Jabłecznej
Parafia nasza organizuje pielgrzymkę na Święty Krzyż, do Kodnia i Jabłecznej. W drodze powrotnej odwiedzimy Sandomierz lub Kazimierz nad Wisłą.
Termin: 23-24 kwietnia (czwartek i piątek).
Cena 280 zł, obejmuje: przejazd, ubezpieczenie, nocleg, obiadokolacja i śniadanie w Kodniu.
Więcej szczegółów znajdą Państwo na stronie: www.parafia.kielcza.pl.
Dzień Kobiet 2020
Ptasia grypa – Kielcza „obszarem zapowietrzonym”
W związku z wystąpieniem ognisk tzw. „ptasiej grypy” w gminie Wielowieś (woj. śląskie, pow. gliwicki) Powiatowy Inspektorat Weterynarii nakazał wywieszenie tablic informacyjnych m.in. w gminie Zawadzkie.
W dniu dzisiejszym na prośbę Burmistrza Zawadzkiego oraz pracownika Stanowiska ds. Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego Gminy Zawadzkie udaliśmy się zamontować tablice informujące o zagrożeniu grypą ptaków w gminie Zawadzkie.
Zostały one ustawione przy wjazdach do gminy w miejscowościach:
Zawadzkie:
– DW 426 – Redwina
– DW 463 – przed rondem od strony Kolonowskiego
– DW 901 – przed rondem od strony Dobrodzienia
Żędowice:
– DP 1803O – wjazd od strony Barutu
Kielcza:
– DW 901 – od strony Gliwic
– DP 1836O – od strony Krupskiego Młyna.
Obszar zapowietrzony został wyznaczony w miejscowości Kielcza od skrzyżowania ulic Opolska/Polna do przejazdu kolejowego przy dworcu PKP oraz do granicy z województwem śląskim na DW 901.
Obszar zapowietrzony wyznacza się do 3 kilometrów od miejsca wystąpienia drobiu chorego na „ptasią grypę”, natomiast obszar zagrożony w promieniu 10 kilometrów.
Pierwszy pacjent z koronawirusem w Polsce
W związku z potwierdzeniem pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce, służby sanitarne działają zgodnie z ustalonym postępowaniem. Pacjent jest hospitalizowany i czuje się dobrze.
Należy przede wszystkim zachować spokój, na bieżąco śledzić komunikaty i wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.
Należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:
1. Często myć ręce
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV.
Mycie rąk z użyciem wodą z mydłem zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką –jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).
Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków,
w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.
3. Zachować bezpieczną odległość
Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę. Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak zakażenie koronawirusem, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.
4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
Kurs Tańca Hip Hop w BIK
Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla podróżujących
Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Włoch, Chin, Hongkongu, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
Więcej informacji dla podróźujących znajdą państwo na stronie: strona dla podróżujących.
Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla osób powracających z Włoch
W ostatnich kilku dniach na obszarze Włoch obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.
Jeśli byłeś we Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:
1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:
- bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
- lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
- a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.
- b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:
- bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
- lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2
to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.
Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą
z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.
Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.
Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.
Zbiórka odpadów wielkogabarytowych w Kielczy
W poniedziałek 02.03.2020 r. – zbierane będą odpady gabarytowe na boisku w Kielczy. Jeśli ktoś nie zdąży dzisiaj (28 lutego) dowieźć swoich odpadów wielkogabarytowych na parking koło cmentarza w Zawadzkiem – może to zrobić już w poniedziałek.












